Anotovaná publikace přináší výsledky průzkumu 43 kostnic v Čechách a na Moravě. Jeho cílem bylo přispět k poznání zákonitostí umírání populací na našem území za posledních tisíc let.
Autor, profesor MUDr. Václav Smrčka, CSc., analyzoval přibližně tisíc kostních vzorků a hledal vztahy mezi umíráním, klimatickými změnami a slunečními minimy. Válečné konflikty, hladomory a excesivní mortalita převažovaly v období klimatických změn (studených a vlhkých období daných periodickými fázemi snížené sluneční aktivity) a projevily se v ukládání kosterních pozůstatků do kostnic. 76 % vzorků kumulovaných v kostnicích pochází z chladných období tzv. sluneční minim.
Logickou posloupnost snížené sluneční aktivity, následované neúrodou, hladomorem, rozvojem infekčních nemocí a zvýšenou intenzitou a frekvencí válek, potvrzují i kosti našich předků uložené v českých a moravských kostnicích.
Některé choroby, např. TBC, provázely člověka po celých tisíc let, jiné (např. lepra) se objevily ve 12. a 13. století v souvislosti s křížovými výpravami. Autor mapuje stopy lepry, moru, syfilis i dalších infekčních i neinfekčních onemocnění a zkoumá různorodé stopy válečných poranění z různých historických období. Podrobná obrazová a faktografická dokumentace a z ní vyplývající závěry jsou náplní rozsáhlé publikace vydané nakladatelstvím Grada v roce 2024. Autorem téměř 1 500 fotografií v knize je Zdenka Musilová.