Mikroorganismy ovlivňují člověka a člověk zase mikroorganismy, což reflektuje pojem holobiont, tedy superorganismus, jenž je uskupením hostitele a mikroorganismů žijících v něm i na něm ve vzájemné dynamické rovnováze. Mikrobiom pak představuje charakteristickou mikrobiální komunitu, která obývá určitý racionálně vymezený habitat s typickými fyzikálními a chemickými podmínkami.
Podle kvalifikovaných odhadů přestavuje mikrobiota (tedy soubor všech mikroorganismů jinak zvaný také mikrobiom) asi 1 % váhy dospělého člověka, tedy přibližně 0,9 kg. Mikrobiom je energeticky velmi aktivní složkou našeho těla, srovnatelnou v tomto ohledu s jinými orgány, jako je srdce či mozek. Vztahy hostitele a hostujících mikroorganismů jsou velmi složité, ale poslední roky přinášejí doslova explozi nový poznatků o těchto vztazích. Tato fascinující a rozsáhlá monografie je toho dobrým příkladem. Podrobně mapuje dosud známá data o vztahu mikrobiomu a jednotlivých orgánových struktur lidského těla, jejich vliv na rozvoj nejrůznějších onemocnění i stavů. V recenzi není prostor pro výčet všech důležitých kapitol (ostatně je jich více než 50), namátkou zmiňme ty věnované rozvoji obezity, duševnímu zdraví, nádorům, imunitě, respektive tomu, co je známo o vlivu mikrobiomu na tyto aspekty.
Navzdory tomu, že je kniha velmi obsáhlá a doslova nabitá fakty, naznačuje, že je ještě mnohem více toho, co o mikrobiomu zatím nevíme. Nicméně začíst se do této knihy je fascinující dobrodružství poznání. Nepochybuji o tom, že zaujme nejen lékaře jakéhokoliv oboru, ale každého, koho zajímá lidská biologie.