Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Aktuality

Profesionální kontinuální monitorace glukózy


 

CGM systém Dexcom G6 je možné ve specializované ordinaci využít k profesionální kontinuální monitoraci glukózy. Konkrétně se jedná o výkon 13075, který diabetologovi slouží k optimalizaci terapie pacienta. Celý systém je pacientovi zapůjčen a dotyčný tak v ordinaci obdrží minimálně na dobu jedné relace senzoru (tzn. 10 dní) jeden senzor, vysílač a přijímač.

dexcom-g6-senzor-a-aplikator.jpg

Přijímač Dexcom G6 lze využít ve dvou variantách monitorace glukózy – může být otevřen, či zaslepen (tzn. pacient naměřené hodnoty glukózy senzorem vidí v reálném čase, či nevidí). Nastavení přijímače volí diabetolog skrze svůj účet na Dexcom Clarity pro kliniky. Po přihlášení na daný účet je možné skrze kolonku Spravovat přijímač daný přijímač zaslepit, nebo ho resetovat (viz obrázek 1).

Při zaslepení přijímače pacient nevidí aktuální hodnoty naměřené senzorem v reálném čase a nemůže tak na ně reagovat. Po skončení profesionální monitorace se data ze zaslepeného přijímače stáhnou a analyzují se zpětně v ordinaci.

V případě nezaslepeného přijímače pacient vidí aktuální hodnoty naměřené senzorem v reálném čase a může tak uzpůsobit svou léčbu a jednání dle toho, co mu Dexcom G6 ukazuje. Následně se opět data stahují a analyzují v ordinaci.

Obecně je zároveň doporučováno po každém stažení a uložení dat dotyčného pacienta přijímač vyresetovat, aby se při dalším zapůjčení data různých pacientů nepromíchala.

 

dexcom-g6-receiver.jpg

Obr. 1


dexcom-clarity_zaslepeni-a-resetovani-prijimace.jpg

Konektivita CGM Dexcom G6


Jak bylo již zmíněno v 1. díle tohoto edukačního seriálu, pro příjem dat uživatel může využívat buď kompatibilní chytrý telefon (blíže viz ZDE) s aplikací Dexcom G6 App, přijímač Dexcom G6 nebo inzulínovou pumpu Tandem t: slim X2.

Inzulínová pumpa Tandem t: slim X2 ve spojení s CGM Dexcom G6 nabízí uživateli další chytré technologie. Jednou je funkce Basal-IQ, která umí prediktivně zastavovat a obnovovat podávání inzulínu tak, aby uživatele pomáhala chránit před hypoglykemií a druhou novější funkci představuje Control-IQ. Funkce Control-IQ pracuje jako hybridní uzavřená smyčka, což znamená, že pumpa upravuje dávky inzulínu na základě hodnot hladiny glukózy naměřených senzorem Dexcom G6. Tandem t: slim X2 s Control-IQ tedy vypíná, snižuje a zvyšuje bazální dávky inzulínu dle naměřených hodnot ze senzoru a v případě nutnosti sama podá i automatický korekční bolus. Pomáhá tak uživatele více chránit jak před hypoglykemiemi, tak hyperglykemiemi. Uživateli zbývá zadávat bolusy k jídlu a v případě potřeby si může podat i svůj manuální korekční bolus.

000-tandem-tslim-x2-ciq.jpg

Více informací týkajících se produktů Dexcom G6 a inzulínové pumpy Tandem t: slim X2 naleznete na stránkách společnosti A.IMPORT.CZ, kde naleznete také možnost přihlásit se na pravidelné webináře.