Bezlepková dieta
Pšenice je v posledních letech považována bezmála za jed, houfně přibývá osob dodržujících bezlepkovou dietu. Otázkou zůstává, zda činí dobře. Bezlepková dieta představuje jedinou možnou léčbu pro osoby s celiakií (nesnášenlivost lepku, závažné autoimunitní onemocnění) nebo pro osoby s alergií na lepek. Zdravá populace velký přínos nezaznamená. Bezlepkové potraviny mívají nižší obsah vlákniny a bílkovin (lepek je bílkovina), takže méně zasytí. A sníst např. dva balíčky sušenek ke svačině, byť bezlepkových, znamená vzestup hmotnosti.
Na druhou stranu je pravda, že je žádoucí omezit příjem pšenice a nahradit ji jinými druhy obilovin. Nutričně cenný je např. oves, který obsahuje tzv. beta-glukany, vysoký obsah vitaminů a minerálních látek má žito, pohanka se vyznačuje vysokým obsahem rutinu atp.
Bezmléčná dieta
Další módní záležitostí je vyřazování mléka a mléčných výrobků z jídelníčku. Kolem mléka se točí obrovské množství mýtů, které jsou v lidech hluboko zakořeněné a hojně podporované nevědeckými, často až poplašnými prohlášeními. Pravda je taková, že mléko a mléčné výrobky (především zakysané) jsou důležitou součástí stravy. Pravidelná konzumace zakysaných mléčných výrobků snižuje riziko vzniku obezity a diabetes mellitus 2. typu, napomáhá snižování cholesterolu, krevního tlaku a uplatňuje se i při redukci hmotnosti. Pravda však je, že značné procento dospělých lidí trpí tzv. laktózovou intolerancí, tedy neschopností trávit mléčný cukr – laktózu. Řešením je v tomto případě používat bezlaktózové výrobky, jejichž sortiment se neustále zvětšuje, nebo si v lékárně koupit laktázové tablety a užívat je současně s potravinou obsahující laktózu.
Jak nahradit mléko a mléčné výrobky?
Sójové nápoje – mají složení velmi podobné mléku a navíc bývají i fortifikovány (obohaceny) o vápník a často i o řadu vitaminů, především skupiny B. Jejich výhodu je, že se prodávají i ochucené nebo v podobě pudinku či krémů. U těchto výrobků je ale potřeba počítat s poněkud vyšším obsahem cukru.
Rýžové nápoje – jedna z alternativ, ale po nutriční stránce žádný zázrak, protože obsah bílkovin je zcela minimální (0,1 g/100 ml).
Nápoje z ovsa – nápoje z ovsa jsou na tom v porovnání s rýžovými nápoji o něco lépe, pozitivem jsou i přítomné beta-glukany. Z ovsa se vyrábí i ovesné dezerty. Bývají vcelku drahé, je výhodnější si připravit vlastní pudink z ovesného nápoje a běžného pudinkového prášku. Chuťový výsledek je totožný, spíše lepší, jelikož nemusíme přidávat tolik cukru. Tím se ostatně vyznačují téměř všechny náhrady mléka – jsou sladší než kravské mléko a je tedy třeba přidávat méně cukru.
Nápoje z ořechů, např. z mandlí nebo lískových ořechů – bývají fortifikovány a vzhledem k nahnědlé barvě a oříškové chuti se hodí na přípravu palačinek a jiných litých těst.
Kokosové mléko – nemá úplně vhodné složení tuků (vyšší obsah nasycených mastných kyselin), ale je voňavé a jistě má i své místo v jídelníčku alergika na mléčnou bílkovinu. Kokosové mléko si můžete také jednoduše připravit z kokosové moučky.
Při výběru nápojů se držte výrobků balených v krabici, instantní náhrady mléka mívají velmi špatné složení s vysokým obsahem částečně ztužených tuků a rizika přítomnosti trans nenasycených mastných kyselin.