Tak si to nejprve ujasněme. Jsme přechodně Češi, většina z nás zatím mluví česky. Obvykle chápeme význam českých slov, a to i těch, která mají licenci básnickou. Tedy průměrný Čech (± 2 SD = 95,4 % z těch, kteří si říkají Češi) nazve situaci, kdy se nalézá v něčem podobném mléku takto: „Jsem v p…“ Záznamník pak automaticky zachytí do psaného textu takto: „Jsem v mlze.“ Lehce pithiatičtí básníci s naléhavou nutností upozornit na rozervanost své duše však místo slova mlha použijí slovo mha. Ale všichni si zatím rozumíme. Do té mhy však sublimuje zkušenost předků. Ti si všimli, že vlk ženoucí se za kořistí, nevidí nic jiného než ten svůj budoucí žvanec. Proto máme úsloví: „Vlčí mha“. Což je vygoogleno „vidět jen to, co chci, být jako slepý“. Původ – žene-li se vlk za kořistí, nevidí nic jiného než kořist, kterou musí uštvat a získat ji. Moje zkušenost ale říká, že sousloví „vlčí mha“ se používá v širším významu, který se snad blíží symbolu tří opiček (Mizaru, Kikazaru, Iwazaru; pro nechápající se pak připojuje i čtvrtá – Šizaru).
A jak se má česká vlčí mha k anglickému brain fog? Hledání nebylo jednoduché, ale moje zarputilost mě dovedla k informacím, o které se s vámi rád podělím. Zadarmo. Pubmed neukazuje žádný odkaz k heslu „vlčí mlha“, a to ani k heslu „wolf fog“ (těch deset, které vypadly, nemají s významem sousloví žádnou souvislost). Zřejmě asi proto, že nás je jen něco okolo deseti milionů. Čímž se dostávám k anglosaštině, protože ten drzý PubMed nabízí k heslu „brain fog“ přes 13 000 citací vědeckých prací. Tento objev mě přechodně hodně popudil, protože, jsa zahlcen třeskutými emocemi, jsem tuto informaci zprvu vnímal jako diskriminaci (byl jsem blízko založení hnutí „Czech White Language’s survival matters“). Ale následně jsem pochopil, že jsem objevil volnou a doposud neobsazenou niku. Šance, kterou osud nabídne tak jednou za 100–444 běžných životů (hýčkejme si proto naši karmu). Co kdybychom se chopili příležitosti a začali propagovat pojem vlčí mha/wolf fog. Založili bychom nový vědecký obor. Obsah můžeme podřídit naší libovůli a s ohledem na úspěšnost, resp. penetraci plytkého, planého a bezobsažného pojmu „brain fog“ jedeme na jistotu.
Jak spolu souvisí mha vlčí a mozková? Proč jsem se rozhodl pobavit ty, kteří jedou se mnou na stejné vlně vlčí mhou? No protože mi přišla zpráva o tom, že na jakémsi mezinárodním neurologickém sjezdu se většinová pozornost upírala právě k „mozkové mlze“. Bylo to zpravodajství doposud se tvářící seriózně. A takovou zprávu prostě nemůžete nechat zmizet v nicotě. Tak jsem zapátral, co to vlastně znamená. Až dočtete, prozřete: „Zjednodušeně můžeme mozkovou mlhu označit jako duševní únavu a vyčerpanost, kdy mozek nefunguje tak efektivně, jak by měl. Nejde o samostatné onemocnění, ale spíše o kognitivní dysfunkci související s jinou nemocí, vyčerpáním či špatnou činností organismu. Z odborného hlediska se jedná o mírný chronický zánět v mozkové oblasti, ztěžující jemné, přesně fungující mechanismy paměti, koncentrace či pocitů únavy a nálad. Při závažnější či déle trvající mozkové mlze dochází k ovlivnění celkové kvality života, což se projevuje zhoršeným výkonem v práci či při studiu.“ Převzato ze zdroje.
Jo, abych nezapomněl, příznaky:
(CAVE! Osoby podléhající hypochondrii jsou při čtení ohroženy závažnými dopady na jejich zdraví)
Dozelena zabarvená média se zmocnila terminologie a ve velkém stylu zaplevelují informační prostor informačním šumem. Nabalují se na to podnikavci, kteří radí, kterak rozpoznat mlhu, jež nás pohlcuje (nabudete dojmu, že všichni jsou jako v jogurtu), a jak se před ní zachránit. Je to prostě téma natolik volné svou neuchopitelností a rozplizlostí svých hranic, že aplikace je stejně potentní, dostatečně nekonkrétní a úspěšná jako věštby z křišťálové koule. Každý si může svůj problém přiřadit k některému z popisů v seznamu, politovat se, omluvit svou zhoršenou pozornost a nesoustředění, které je přímým důsledkem prohýřené noci, vznešeně znějícím termínem a deklamovat: „Jsem postižen akutní atakou brain fog“. Všichni politují.
Ne že by nemohly tyto příznaky být skutečně symptomem závažného onemocnění, ale přece jenom, chceme-li ekonomicky položit naše zdravotnictví, každého, kdo si bude na podobné příznaky stěžovat, prožeňme kompletním vyšetřením. Z druhé stránky nazíráno, jestliže na tohle téma vznikne přes 13 000 vědeckých prací, kolik jich vznikne k ještě méně ohraničenému pojmu „wolf fog“? Svět patří nám, Nobelovy ceny nás zavalují, granty jsou nám nuceny, akademická pracoviště k nám upínají zraky… Tak ještě definovat tu množinu blbin, které zahrneme do našeho nově objeveného vesmíru vědeckých pravd.
Pozn. 1. Původně jsem doufal, že najdu mnoho zajímavých informací o vlivu mozkové mlhy na léčbu diabetu, resp. o vztahu k adherenci/complianci pacientů. Po zadání hesla „wolf fog“ and „diabetes“ mi však PubMed doporučil, abych vrátil titul, neboť má podezření, že nejsem odborník v oboru (v originále: „Your search was processed without automatic term mapping because it retrieved zero results.“)
Pozn. 2. Po zadání hesla „brain fog“ and „diabetes“ se objevilo přes sto odkazů, z toho osm RCT. Nicméně ani jeden výsledek, který by nám mohl přiblížit, co si s tou mlhou u našich pacientů (občas i zdravotnického personálu) máme počít.
Pozn. 3. Něco podobného, jako je „brain fog“, jistě každý z nás zažil. Důvody jsou mnohé, naštěstí většinou reverzibilní a „patřící k životu“. Název je velmi názornou ukázkou, jak lze z nudného popisu stavu, který lze stručně vyjádřit „je mi blbě“ anebo „nejsem ve své kůži“, udělat zajímavé téma, kterému je věnována nejen pozornost vědecké komunity, ale i médií (každého to zaujme, neboť ihned implikuje otázku: nejsem já tím postiženým, když mám tyhle příznaky?). Nicméně do centra zájmu se dostalo téma hlavně po epidemii covidu, neboť jeho původce je taky tak trochu neurotropním virem a provádí nám v mozku neplechy.
Pro podrobnější studium: WEBER, J. Mozková mlha: 10 způsobů, jak ji rozfoukat.
Portál: Praha, 2023. ISBN 978-80-262-2072-5. Anotace: Mozková mlha je skutečný problém – může zahalit vaše myšlení do mraku, zablokovat vaši kreativitu a motivaci, a dokonce vám sebrat chuť do života. Tato kniha nabízí efektivní a ozkoušené způsoby, jak mozkovou mlhu rozfoukat. Máte někdy pocit, že jste se prostě zasekli, slova z vás lezou jako z chlupaté deky a ne a ne se pohnout dál? Možná vás to otravuje, cítíte se bezmocní a máte pocit, že vaše baterky se vybily. Ano, občas se tak cítíme všichni, ale pokud to trvá delší čas a máte dojem, že jen bloudíte v mlze, možná je ta pravá chvíle pro hledání záchytných bodů, ukazatelů, které vám pomohou vyjít z mlžného oblaku ven. V knize, kterou držíte v ruce, najdete cvičení a tipy, jak se s těmito obtížemi vypořádat. Autorka nabízí také konkrétní zkušenosti lidí, kteří na tom byli podobně jako vy. Ukazuje vám cestu ven, bude vaším průvodcem za jasným, nezamlženým myšlením. Můj komentář: No, nežerte to.
Anebo také trochu vážněji, byť popularizačně, s upozorněním na důsledky covidu zde.
Či rady pro vaše nepřátele.
Také lehce kýčovitě.
Abych nezapomněl, k těm třem opičkám, nesmějte se, moc k smíchu to není
Hudba nakonec
Jak jinak než Mlha od Viktora Sheena, anebo také Frozen – Madonna.