Fejeton Milana Kvapila
Blahé paměti, někdy na gymplu, jsme začali objevovat svět logických hříček. Ta, která mi utkvěla v paměti nejvíce, je podložena intenzivní emocí prožití zázraku: „Já na to přišel!“ Je dosti známá, protože je modelem k dalším podobným: tři muži, dva klobouky bílé a tři černé a k tomu navíc tma.
Kdo znáte, přeskočte odstavec, kdo neznáte, přečtěte si zadání a pak můžete hloubat. Je to jistě zábavnější cvičení než poslouchat třeba zprávy na ČT1, 2, 3, 4...24.
Sedí si takhle tři muži za sebou, první vidí na záda a hlavy druhého a třetího, kteří sedí před ním. Druhý, nemaje zrcadlo a maje ztuhlý krk, vidí jenom na záda a hlavu toho třetího, který sedí před ním poslední v pořadí a kouká jenom do zdi. Examinátor si připraví dva klobouky bílé a tři černé, nasadí si noktovizor, zhasne a chlapíkům klobouky nasadí. Pak rozsvítí a slíbí odměnu tomu, kdo pozná, jaký má klobouk na hlavě (odměna podle lokality, cihla zlata, hurisky, slaneček s vodkou, svíčková s brusinkami…). Ptá se. První neví, druhý sice mlží, ale taky neví a třetí si řekne o odměnu, protože ví, jaký má na hlavě klobouk. Bílý nebo černý? Co myslíte. Odpověď, že duhový, neberu.
Když jsem prozkoumával vztahy mezi indexy hodnotícími CGM, které jsou doposud schváleny, tak jsem si brzy uvědomil, že pro praktické využití je třeba pochopit zejména souvislosti mezi indexy. Mít na paměti, že změna jednoho se projeví změnami druhého (většinou), neboť se jedná o soustavu provázanou vazbami. Tedy propojit informace, které jsou vyjádřeny v číslech, vzájemnými souvislostmi, smyslem a cíli léčby a jejich dynamikou při vývoji. To nejjednodušší, co vás jistě napadne, je, že ten, kdo má TAR 70 %, nemůže mít TIR 50 %. Stejně jako okamžitě víte, že limitem směřování k cíli, které vyjádříte poklesem TAR a zvýšením TIR, je vzestup TBR. Vztahy mezi indexy jejich číselné vyjádření nenabízí, od toho je tu lékař, aby chápal souvislosti. Nicméně zmíněné indexy podávají informaci vztaženou zejména k bezpečnému dosahování cíle léčby.
S vědeckým poznáním, zvýšenou kapacitou přenosu informací a množením lidstva roste komplexita světa, který vnímáme. Jako vždy, takovýto vývoj vede ke snaze o simplifikaci. Jejím projevem je vytvoření indexu GRI (Glycemia Risk Index). Autoři GRI vyslyšeli volání po jednoduchém, kompozitním indexu, který by zhodnotil v prvé řadě rizikovost situace, ve které se pacient nachází.1 Vývoj tohoto indexu stojí za samostatný fejetonek, ale protože nemám bližší informace ze zákulisí, musím si nechat vše uležet v hlavě, abych pochopil intelektuální oblouk, který byl podkladem vývoje GRI.
Výpočet je jednoduchý, výstupy z CGM hodnotu GRI zatím běžně nenabízejí, ale v excelu si uděláte rychle jednoduchou tabulku podle vzorce z citace1:
GRI = (3,0 × VLow) + (2,4 × Low) + (1,6 × VHigh) + (0,8 × High)
Vysvětlivky: GRI: Glycemia Risk Index (neudává se v jednotkách ani v %, jenom číselná hodnota); VLow: very low-glucose hypoglycemia (<3,0 mmol/l) (level 2 hypoglycemia); Low: low-glucose, hypoglycemia (3,0–<3,9 mmol/l) (level 1 hypoglycemia); TIR: time in target range (3,9–10,0 mmol/l); High: high-glucose hyperglycemia (10,0–13,9 mmol/l) (level 1 hyperglycemia); VHigh: very high-glucose hyperglycemia (>13,9 mmol/l) (level 2 hyperglycemia). Hodnoty vkládáme v %, tak jak nám je nabízí výstup z CGM.