Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

HAL 9 000 pro diabetologii

Fejeton Milana Kvapila


 

Nikdo u nás nemůže nevědět, kdo to byl HAL 9 000. Je přece tak slavný, že byl nedávno zvolen 13. nejpadouchovatějším padouchem na světě. Přece nikdo nemohl nevidět film, ve kterém hraje hlavní roli. Nebo přece jenom někdo nic neví? Tomu nelze uvěřit. Ale přece jenom, pro ty, kteří již mají malinká okénka v paměti, připomínám:


Ano, je to on, sám osobně. Nekoukejte překvapeně, Hal 9 000 kouká na vás, pozoruje vás, přemýšlí o vás a kuje pikle. Poprvé se uvedl ve filmu 2001: Vesmírná odysea. A stihnul vyhubit takřka celou posádku hvězdoletu. To bylo první představení samostatně fungující AI (umělé inteligence). Od té doby se jeho potomci (poměrně širokého spektra pohlaví) vloudili prakticky do všeho kolem nás. A tam, kde si myslíme, že ještě nejsou, jistě již jsou, ale velmi dobře krytí dokonalou mimikrou. Ta jim dovolí splynout s okolím tak, že je prostá (z jejich pohledu) lidská mysl nemůže nikdy odhalit.

Tak to bychom měli úvod. A nyní k tématu. DALL.E mini je zástupcem klanu AI, jehož hlavním úkolem je sledovat reakci lidské mysli na nesmysly. Zkuste se připojit (https://huggingface.co/spaces/dalle-mini/dalle-mini) a zapsat jakékoliv slovo, i neexistující. Budete velmi překvapeni. Tak například takto pojal/a/o zadání Česká diabetologická společnost ČLS JEP:


 

Logicky se nabízejí tři základní možnosti interpretace (a spousta dalších). Za prvé: Umělá inteligence je hloupá. Za druhé: Umělá inteligence je vychytralá a testuje nás. Za třetí: ČDS ČLS JEP je mimikrou pro vetřelce, kteří se před námi zatím skrývají.

Za tímto dílkem stojí neuvěřitelně velký výkon – za 68,1 vteřin prošmejdila AI celý metavesmír internetu a jeho databází, na základě komplikované analýzy pak následně syntetizovaly její neuronové sítě obrázek. Neberte to.

Rozverná je představa AI o podobě pana profesora Rušavého – to jsem si zkusil, abych předvedl co umím s AI na přednášce Technologie v diabetologii v Plzni (kam se těším). No, popravdě, napoprvé nabídla devět kostelíků (Zdeněk je ze strany AI asi vnímán jako svatoušek). Zřejmě proto, že jsem napsal jenom příjmení. Asi to byl nenápadný protest, protože, když jsem napsal celé jméno i s tituly, tak mi vypadlo devět portrétů. Sice to není ještě Zdeněk, ale nevzdávám to. Do kongresu je daleko. Ještě lepší byl výsledek „vykreslení“ jména mého velkého černého vlčáka. Ačkoliv se jeho jméno dá chápat i jako staroslovanský rek, milá AI mi nabídla 9 obrázků pastorálních krajinek. Jo, začátky jsou těžké.

ad_2022_31_kvapil_hal_obr2.png

 

Když si ale představím, že je současně schopna AI na zadání vykreslit neexistující entitu, jako je snark (tímhle pojmem žijí angličtí intelektuálové): tak mi běhá mráz po zádech. Proto, ačkoliv se považuji za bezbřehého optimistu, připadne mi implementace AI s vlastními schopnostmi fantazírování do medicíny velmi ošemetná. Deziformátorů máme okolo sebe dosti (dokonce tolik, že musíme mít i státní úřad pro cenzuru, abychom nepodlehli nesprávným myšlenkám). Když k tomu přiskotačí ještě fantasmagorie produkované AI, bude náš život jeden dlouhý, krásný, barevný, pestrý, veselý, dovádivý, psychedelický a nikdy nekončící trip. Ale třeba se podaří udržet AI na uzdě, jak nám říkají experti, o čemž mám pochybnosti. Nemůžu si pomoci, ale v této souvislosti se mi zdá, že označení expert je synonymem naivky. Lidstvo sice přežilo i jiné krize, takže se s tím jistě vypořádá. Ale nebude to jednoduché. Doposud jsme válčili jenom sami se sebou, mezi sebou, nebo s hloupějšími.

 

ad_2022_31_kvapil_hal_obr3.png

Dobrou variantou je ta, která říká, že AI za nás, lékaře bude pracovat, na což se všichni těšíme. Možnosti využití v diabetologii jsou nekonečné. Představte si třeba MAI (rozuměj medicínská umělá inteligence) jako edukátorku s elektrickým bičíkem. Kdo by si rád nepamatoval pokyny, kdo by rád neposlechl že? Nebo jako analyzátorku TIR, která se nedá oblafnout lacinou výmluvou, že i plán se dá plnit na 105 %. Či MAI připomínající lékaři léčbu statiny. V ČR by pacienti s diabetem žili déle, než nediabetici, což by vedlo k vykouření dýmky míru s praktiky, neboť diabetologové mají pouze omezenou kapacitu (v ambulancích). Tak jen nezbývá doufat, že se u MAI nemanifestují geny prapředka HAL 9 000. Toho vypnuli.

 

Váš portrétovaný pomocí AI ukryté v programu DALL.E mini


ad_2022_31_kvapil_hal_obr4.png

Poznámky


1. Čeština je prostě krásná. Dovoluje žonglování se zápory do té míry, že nakonec vlastnímu významu textu nemusí rozumět ani sám autor.

2. Samozřejmě všichni, kteří četli, pochopili, že anglofonní AI nabízet česká slova, je nesmysl. Ale za zkoušku to stálo. Ani se neptejte, co mi vyplivla, když jsem popsal svého pejska anglicky.

3. Něco o padouchovi HAL 9000: https://cs.wikipedia.org/wiki/HAL_9000

4. Něco o filmu: https://cs.wikipedia.org/wiki/2001:_Vesmírná_odysea_(film)

5. Něco o entitě: https://cs.wiktionary.org/wiki/entita

6. Jestliže patříte mezi tu většinu lidstva, která si sice žije dobře, aniž přemýšlí o snarkovi (snarcích), ale chcete zlepšit svou kognitivní rezervu, koukněte se: https://en.wikipedia.org/wiki/Snark_(Lewis_Carroll)

7. Podstatu programu DALL.E mini najdete níže. Stejně jako historku o tom, jak se někteří zděsili, na což navazuje článek na webu, který chce zděsit všechny: https://huggingface.co/spaces/dalle-mini/dalle-mini

8. Náplň předmětu Umělá inteligence v medicíně: Předmět je orientován na základní typy neuronových sítí (se zpětným šířením chyby, Hammingova, Kohonenova síť). Druhá část je zaměřena na hierarchické a nehierarchické metody shlukové analýzy. Třetí část se zaměřuje na teorii fuzzy množin, fuzzy relací, fuzzy logiku, fuzzy inference a na postupy přibližného usuzování. Následují metody pro výběr relevantních atributů a pro hodnocení výsledků dosažených pomocí výše popsaných prostředků umělé inteligence. https://www.vut.cz/studenti/predmety/detail/202549?apid=202549&aid_redir=1

9. Google nabízí k heslu umělá inteligence v medicíně cca 140 000 odkazů. Nepovedlo se mi přečíst vše, ale z toho, co jsem přehlédl, je většina fantasmagorických žvástů nebo PR zpráv, či nejapné přehánění signalizující hluboké nepochopení či deficit intelektu. Snad nejlepší základní přehled pro orientaci se ukrývá v textu: https://www.researchgate.net/publication/339475828_UMELA_INTELIGENCE_V_MEDICINE. Téma zralé pro Poděbrady.

10 Konečně o MAI 100+1 ZZ, časopis v dávné minulosti skvělý, nyní lehce podbízivý: https://www.stoplusjednicka.cz/superpocitace-v-rukou-lekaru-jakymi-pravidly-se-mela-ridit-umela-inteligence . Je zřejmé, že téma MAI je natolik nosné, že bude mediálním prostorem rezonovat delší dobu.

 

 


Hudba


K filmu: nemůžete neznat – https://www.youtube.com/watch?v=QwxYiVXYyVs

Pozn.: vydržte s „nervama“, než něco uslyšíte, to trochu trvá, nástup odpovídá totiž rozvláčnou pomalostí době vzniku (anebo majestátnosti a nekonečnosti vesmírných hlubin)

 

Mem putující světem říká, že Kubrickovi se chtěli vnutit s hudbou Pink Floyd, ale odmítl je. Tak pro posouzení, jak by to asi znělo. Skladby z jednoho z nejprodávanějších alb na světě „Dark Side of the Moon“:

 

„On The Run (údajně záznam havárie vesmírné lodi).

 

Známá názvem alba, ale jinak neposlouchaná: Dark Side of The Moon.

 

„Time“, asi nejslavnější z alba, posloucháte-li na dobré aparatuře v přítmí, je to zážitek.

 

Konečně „profláknutá“Money

 

Nakonec si mohou citlivé povahy zavzpomínat na Pink Floyd: „Wish You Were Here“

s textíkem (více než současným):

 

Takže, takže si myslíš, že umíš rozeznat

nebe od pekla?

Modrou oblohu od bolesti?

Umíš rozeznat zelené pole

Od chladné ocelové kolejnice?

Úsměv od úšklebku?

Myslíš si, že to umíš rozeznat?

 

A už tě přinutili vyměnit

Své idoly za přízraky?

Horký popel za stromy?

Žhavý vzduch za chladivý vánek?

Bezva pohodlí za změnu?

A vyměnil bys podřadnou roli

Ve válce

Za hlavní roli v kleci?

 

Jak já si přeji, abys tu byl

Jsme jen dvě ztracené duše plující ve skleněné kouli

Léta letoucí

Bloudíme stejným známým územím

A co jsme našli?

Stále stejné obavy

Kéž bys tu byl...

 

Překlad podle https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/pink-floyd/wish-you-were-here-4846

 

 


ad_2022_31_kvapil_hal_obr5.png