Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Komu vděčíme za prodlužování života pacientů s diabetem?

Fejeton Milana Kvapila


 

Samozřejmě, že diabetologům, komu jinému? Který zoufalec by chtěl svrhnout náš obor z piedestalu slávy vynulováním našich zásluh a zatracením našich nebetyčných přínosů pro blaho diabetického lidstva? Naše neotřesitelná pozice přece plyne křišťálově průzračně z jednoznačného prodlužování života pacientů s diabetem. Kdo je tak opovážlivý, že si vůbec troufá nadhodit tuto podlou a záštiplnou otázku? Kdo si říká o vyobcování z bohatě strukturované sociální bubliny diabetologů?

Je to někdo, kdo se tak bojí o své renomé, že mi pouze anonymně podsunul tu drzou otázku – kdo že to léčí diabetiky statiny a prodlužuje tím tak život „našim“ pacientům? Vím, že se bojí, protože jenom zapšklou mysl může tohle napadnout, když všichni víme, že přece jsme to my, diabetologové. Kdo jiný, že?

Jestliže ale sebereme dost odvahy a nastavíme si zrcadlo registru, tak si budeme muset opatřit velmi vysoké sebevědomí, abychom nepropadli depce. Ano, diabetologové skrze inzulín zachraňují lidské životy (to je třeba stále opakovat jako narativ, aby se nezapomnělo). Ale důkazů, že zlepšení kompenzace prodlužuje život, a to zejména u diabetiků 2. typu, od bodu, kdy je pacient asymptomatický, k bodu, kdy je oblažen normoglykemií, je poskrovnu (ve skutečnosti nejsou žádné nezpochybnitelné v nejvyšším stupni důkazů EBM). A tak je třeba si přiznat, že odložíme-li stranou léčbu hypertenze, máme v rukou k prodlužování naděje dožití hlavně statiny. O jejich schopnosti prodloužit aktivní věk nejen diabetiků, pochybují pouze ti, kteří jsou za negaci všeho placeni. Neznalého by maně napadlo, že diabetologové se vrhnou po příležitosti, a nedají si možnost předepisovat statiny (u diabetiků 2. typu ideálně s ezetimibem) vzít z rukou (tedy z počítačových programů, skrze něž je předepisují). Ale registr před nás klade syrovou skutečnost.


ad_2022_25_kvapil_obr1.png

Je třeba se podívat pravdě do oční a přiznat si, že kdyby byla odebrána možnost předepisovat statiny praktickým lékařům, zkrátila by se naděje dožití pacientům s diabetem přibližně o deset let. Nestála by tato informace za bližší zkoumání? A neměla by vést k akci? Co vy na to? Anebo, že bychom raději zakázali dezinformační registr? Co na to experti?

 

P. S. Jak samozřejmě tušíte, otázku nadhozenou na začátku textu jsem si položil sám sobě. Jsem statečný, tak se přiznám.

 

Poslechněte si

Staré léto je za horizontem: Mungo Jerry – In The Summertime, letošní letní vkus je trochu jiný (TOP 2021 na Spotify) – senioři jsou vždy mladí duchem, ale léto, to je víceméně stále stejné, přes snahu klimatických alarmistů, akorát za našeho mládí bylo jednoznačně lepší...