Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky
banner_lazne.png

Lázeňská péče a diabetes mellitus

 

Správně koncipovaná, dobře vedená, komplexní a profesionálně prováděná lázeňská péče o diabetiky je nedílnou součástí léčby diabetu.1 V lázeňských programech pro diabetiky najdeme především dietoterapii, práci s pohybovým režimem pacienta, komplexní i specializovanou edukaci, balneoterapii sensu stricto a pochopitelně i léčbu přidružených onemocnění, jako je obezita, dyslipidemie, hypertenze a další. Tedy naprosto zásadní opatření, která jsou základem terapie diabetu. Nefarmakologickou léčbu (dietní opatření, fyzická aktivita, edukace) postulují jako základ terapie diabetu 2. typu i jako významnou součást léčebného plánu u diabetu 1. typu guidelines České diabetologické společnosti.2–4

Novelizovaný zákon o veřejném zdravotním pojištění a navazující vyhláška (Zákon č. 1/2015 Sb., Vyhláška 2/2015 Sb.) obsahuje také indikační seznam pro lázeňskou péči a upravuje pravidla poskytování lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami.


button_darkov.png
button_frantiskovy_lazne.png
button_jachymov.png
button_janske_lazne.png
button_jesenik.png

button_karlova_studanka.png
button_karlovy_vary.png
button_konstantinovy_lazne.png
button_lazne_kynzvart.png
button_libverda.png

button_luhacovice.png
button_marianske_lazne.png
button_podebrady.png
button_teplice_nad_becvou.png
button_teplice_v_cechach.png

Lázeňské péči pacientů s diabetes mellitus jsou věnovány tyto indikační skupiny:


Indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči pro dospělé

IV – Nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí

IV/1

Indikace

diabetes mellitus

Délka pobytu

14 nebo 21 dní

Typ lázeňské péče

komplexní lázeňská péče (K), příspěvková lázeňská péče (P)

Komentář

doporučuje diabetolog, endokrinolog nebo rehabilitační lékař

Lázeňská místa

Bludov, Františkovy Lázně, Hodonín, Jáchymov, Karlova Studánka, Karlovy Vary, Karviná, Klášterec nad Ohří, Klimkovice, Konstantinovy Lázně, Lázně Kynžvart, Lázně Libverda, Lednice, Luhačovice, Mariánské Lázně, Poděbrady, Teplice, Teplice nad Bečvou, Janské Lázně, Jeseník a Lipová Lázně – pouze pro léčení diabetes mellitus bez komplikací angiopatií a neuropatií

 


Indikační seznam pro lázeňskou péči o děti a dorost

XXIV – Nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí

XXIV/1

Indikace

diabetes mellitus

Délka pobytu

28 dnů (možnost prodloužení)

Typ lázeňské péče

K

Komentář

lázeňskou péči doporučuje dětský lékař, diabetolog a endokrinolog, praktický lékař pro děti a dorost nebo rehabilitační lékař

Lázeňská místa

Bludov, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Klimkovice, Lázně Kynžvart, Luhačovice, Poděbrady, Teplice, Teplice nad Bečvou


Literatura


  1. Kvapil, M. Místo balneoterapie v léčbě diabetu. Sanquis 17, 28, 2001.
  2. Škrha, J. Pelikánová, T., Prázný, M., Kvapil, M. Doporučený postup péče o diabetes mellitus 2. typu. Česká diabetologická společnost. Revize 31. 5. 2020. (online: https://www.diab.cz/standardy)
  3. Horová, E., Breburdová, M., Fejfarová, V. et al. Doporučení pro fyzickou aktivitu u diabetes mellitus České diabetologické společnosti ČLS JEP. Schváleno 27. 4. 2022. (online: https://www.diab.cz/standardy)
  4. Šumník, Z., Prázný, M., Pelikánová, T., Škrha, J. Doporučený postup péče o diabetes mellitus 1. typu České diabetologické společnosti ČLS JEP. Schváleno 22. 2. 2022. (online: https://www.diab.cz/standardy)