Proč? No, protože život bez chrápání bude procházkou růžovým sadem, až budeme mít účinnou, jednoduchou, bezpečnou a dobře tolerovanou terapii, která se blíží. A proč o zlu zvaném chrápání?
Protože chrápání zkracuje život.
Protože chrápání rozvádí rodiny, rozvedenci se pak utápí v žalu, propadají depresi a pro zachování života se stávají hlasateli nových ideologií, jako je třeba zákaz prdů dobytka (to by tak hrálo, aby si každou chvíli skot ubzdil, když já trpím pro své jemné pochrupkávání, že?).
Protože si normální, slušný a tolerantní člověk nemůže pro chrápajícího chrápouna ve vedlejším pokoji za papírovou stěnou odpočnout na dovolené. Natož pak si přivést, jsa nezadán, na pokoj osobu druhého pohlaví, doposud také nezadanou. Takže skrze chrápání nám klesá porodnost a chystáme se opustit jeviště zvané Země pozvolným vymíráním.
Typickým příznakem syndromu spánkové apnoe je chrápání kolísavé intenzity přerušované apnoickou pauzou, která slabší povahy nutí k ohledání chrápouna z obavy, zdali ještě žije. Ale on si žije a chrápe a chrápe a chrápe. Jaká to nespravedlnost. On si spinká hlubokým spánkem spravedlivých a vy, kteří o něj máte obavy, aby vám zůstal zachován a dále vás živil, nezamhouříte oko strachy.
Tomu všemu však zatnou tipec noví experti. Věrozvěsti nového vědeckého oboru zvaného neotřele „chrápologie“ (anglicky: horologia; latinsky: sterterologie; řecky: rochalízoepistími či rochalízologotypó [orig. ροχαλίζωεπιστήμη, resp. ροχαλίζωλογότυπο]). Do současnosti se sice snažili ti, kterým leží blaho chrápajícího lidstva na duši, prodloužit život všem, kteří trpí spánkovou apnoí, ale moc se jim to nevedlo. Odborníci vymysleli laserové operace měkkého patra. Organismus se však po čase vzepře a chrápe si stále dál a dál. Nebo také vymysleli, otestovali a nabízejí noční masky (PAP: positive airway pressure). V některých zemích však hrozil zákaz tohoto léčebného prostředku, což nepřispělo jeho oblibě. Traduje se, že důvodem bylo několik akutních těžkých příhod u osob, které v noci spatřily léčeného partnera, nebyvše předem varovány. Škála možných následků je pestrá: akutní bipolární porucha s nepredikovatelnou polaritou, katatonie, hysterický oblouk, tranzientní motorické poruchy imitující cévní mozkovou příhodu, úleková pseudofibrilace srdečních komor, různé zlomeniny v důsledku pádu při útěku před děsným přízrakem či doživotní traumatická stresová porucha. Nejčastějším je pak akutní syndrom Medúzy (zkamenění na místě hrůzou). Pro toto vše byli doposud odborníci na spánkové apnoe tiší, skromní a nebylo o nich moc slyšet. To se však změní registrací nové indikace pro tirzepatid. Hejno expertů se vecpe do všech mediálních kanálů, apnoickými pauzami budou děsit obyvatelstvo platící daně (neplatiči toho budou ušetření, a proto bídně brzo zhynou, prochrápou se k předčasnému skonu, což bude připsáno k dobru tirzepatidu). Budou říkat, že oni (ti experti) a jenom oni (jenom ti experti) spasí svět, protože nabídnou tirzepatid. A po něm zhubne i ten, kdo nechce, a přestane chrápat i ten, kdo si libuje v tom, že si spinká sám samotinký na postýlce a v samostatném, protihlukově izolovaném pokoji. Uvolněné pokojíčky pro samostatné spaní pak budou, dle pečlivého uvážení, rozdělovat a přidělovat bukanýři těm, kteří trpí žalem (cubiculo-carento-luctus) a bídou (cubiculo-paurperitas) z nedostatku ložnic.
Že si výrobce slibuje dobrý byznys, vyplývá už jenom ze skutečnosti, že výsledek studie SURMOUNT-OSA byl publikován v NEJMu „ahead of print“. A také z předpokladu, že na světě je 900 000 000 osob, které trpí nejen chrápáním, ale i apnoickými pauzami v době, kdy by se měli osvěžovat vydatným spánkem. Pokochejte se tedy výsledky studie SURMOUNT-OSA:
Tedy, popravdě, s bazální znalostí příčin spánkové apnoe lze předpokládat, že kdo zhubne, má větší pravděpodobnost, že mu ubude apnoických pauz. Jsem proto moc potěšen, že studie potvrdila tento logický předpoklad, neboť jak vidno na dalším grafu, hublo se ostošest (tedy skoro o sto dvacet).
Na závěr nabízím drobné komentáře. Je s podivem, že podobně otestovat nenapadlo také výrobce semaglutidu, ale jistě výsledek nenechá v klidu výrobce retatrutidu. Operatéři prodávající laserové operace měkkého patra spláčou nad výdělkem. Ubude rozvodů a naroste index spokojenosti života v bohatých společnostech. V chudých asi ne, ale tam mají jiné starosti. Protože je na obzoru tsunami zájmu o problematiku spánkové apnoe, respektive o její intervenci, vyrojí se (jako vždy) ti, kteří se budou snažit chytit vlnu a svést se na ní. A jistě lze domyslet mnoho dalších možných souvislostí a důsledků.
Tirzepatid je účinné antiobezitikum. Redukce tělesné hmotnosti vede ke změně lokálních anatomických a histologických parametrů, čehož je přímým důsledkem pozitivní úprava patofyziologie a funkce orofaciální oblasti. Výsledkem je snížení rizika manifestace přímého důsledku obezity – syndromu spánkové apnoe. Jistě je to velké zjednodušení, ale tak si myslím, že to je. Ale skrze toto tvrzení nebudu mít jistě moc přátel, protože přece: „TIRZEPATID SNIŽUJE APNOCKÉ PAUZY, ZLEPŠUJE TAK ŽIVOTNÍ PROGNÓZU PACIENTŮ“. A vše ostatní je zlehčování významu této jedinečné molekuly. Otázky jako například: „Zlepšili se i ti, kteří nezhubli?“ je třeba považovat za nepatřičné, ba co dím, přímo za buřičské – s patřičnými postihy.
Odkaz na originální publikaci
Malhotra, A, Grunstein, R. R., Fietze, I. et al.; SURMOUNT-OSA Investigators. Tirzepatide for the treatment of obstructive sleep apnea and obesity. N Engl J Med 391, 13: 1193–1205, 2024.
K podrobnějšímu studiu:
Slovník spisovného jazyka českého
chrápati |
ned. (1. j. -u, rozk. -ej, přech. přít. -aje) 1. vydávat při spaní chrčivý zvuk: začal ch., jako kdy… |
odchrápat |
dok. (1. j. -u, rozk. -ej) expr. (co) chrápáním strávit, vykonat; zhrub. odespat: ta si teď odchrápe… |
pochrápat si |
dok. (1. j. -u, rozk. -ej) expr. s chutí, do libosti si zachrápat, vyspat se (v. po- II): ještě si n… |
prochrápati |
dok. (1. j. -u, rozk. -ej) (co) strávit (čas) chrápáním; zhrub. prospat 1: p. noc |
vychrápat se |
dok. zhrub. (z čeho; ~) vyspat se (v. vy- II): v. se z nekřesťanské opice (Jah.) |
zachrápati |
dok. (1. j. -u, rozk. -ej) vydat při spaní krátké chrčivé zvuky; začít chrápat: zhluboka oddychoval, … |
Všichni víme, že chrapoun je někdo jiný, než prostý chrápající spoluobčan
chrapoun |
, -a m. (*chrapounka, -y ž., Sek.) ob. expr. nadutý sedlák n. venkovan vůbec; křupan; nadutec, hrube… |
chrapounský |
příd. ob. expr. k chrapoun; nadutý, hrubý, vesnicky neotesaný: ch-á tvář; ch-é móresy; → přísl. chra… |
chrapounství |
, -í s. ob. expr. souhrn vlastností chrapouna; nadutost, hrubost, neotesanost: selské ch.; nenasytné… |
Hudba na závěr:
Tirzepatid vás zbaví chrápání a pak budete mít sny jako Petr Spálený: „Dáma při těle“.
Spí a spí a spí jako Šípková Růženka, protože využil dobrodiní tirzepatidu.
Jiří Schellinger: „Šípková růženka“.
Pavor nocturnus: „Pavor Nocturnus – Vůl z žuly“ pro ty, kteří odmítají naši skvělou terapii, však oni se připlazí… po poslechu.