Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Spočítejte si, jak rychle glykujete

Fejeton Milana Kvapila


 

Také vás to zajímá? Jak vlastně já, sám osobně, jak já rychle glykuji? Také kvůli tomu nespíte? S otázkou „Jak rychle glykuji?“ vstáváte? Také se budíte v noci zbroceni ledovým potem, protože nevíte, jaký je váš index glykace? Máte pavor nocturnus, proto nezvládáte svou práci, nadřízený vás spaluje pohledy a okolí se vás straní? A je to uvítacím, a vlastně jediným tématem diskusí? Na otázku „Jak se ti dneska glykuje?“ odvětíte „To víš, včera to bylo lepší, ale zapracuju na sobě…“ Trpíte glykacefóbií? Přepadá vás žal z glykace? Nezoufejte, nevzdávejte to, já vás zachráním.

Nabízím jednoduchou pomoc. Přečtěte si můj fejeton a já vás zbavím těch nočních můr, toho děsu z prázdnoty vytvořené neznalostí, stihomamu způsobujícího vaše trable. A to zadarmo. Bezúplatně. Protože altruismus je mou přirozeností.

 

Tak to bychom měli na začátek. A nyní krátce, střídmě a věcně. Glykace je souhrnný název pro reakci, při níž se navazují molekuly sacharidů na bílkoviny.1,2 Je to nekatalyzovaná reakce, která vzniká v důsledku vazby mezi =O skupinou sacharidu a -NH2 aminokyseliny. Přes několik meziproduktů vznikne „glykovaný protein“. Obvykle se označují důsledky této reakce jako koncové produkty glykace (AGEs). Glykovaný protein má pozměněné vlastnosti proti neglykovanému proteinu (zejména se mění prostorová konformace), proto funguje bídně, prachbídně. A to je, zjednodušeně, podstata stárnutí. Naštěstí se glykované proteiny katabolizují a nové, svěží a plně funkční se syntetizují. Z čehož vyplývá, že důsledky glykace se manifestují zejména na proteinech s pomalou obměnou, což je zejména kolagen.

Glykovaný hemoglobin je pro diabetologii číselný parametr, kterým se řídí nejdůležitější parametry terapie. Běžně tak míjí mysl diabetologa skutečnost, že nám vypovídá o glykaci jako důsledku reakce mezi glukózou a hemoglobinem, což je integrální ukazatel poškozování/stárnutí tkání. Pokud vztáhneme kontinuálně zaznamenanou glykemii ke glykovanému hemoglobinu, tak si můžeme dovolit odhadnout potenciální otisk glukózy v bílkovinách organismu. Rychlost glykace a rychlost odbourávání glykovaných proteinů je jistě individuální. Z hlediska dopadu glykace nás ale zajímá, „jaké procento“ bílkovin je glykováno, kolik jich vlastně zestárlo. To je různé u různých osob, což zčásti vysvětluje, proč někteří pacienti jsou trvale bez specifických komplikací a jiní je vyvinou velmi rychle, a to při podobných glykemiích.

Získáme-li dlouhodobý záznam glykemie (kupříkladu pomocí FGM), můžeme spočítat průměrnou glykemii a tuto hodnotu korelovat s glykovaným hemoglobinem na velkém souboru pacientů. Sestrojený graf lineární regrese ukazuje, jaký glykovaný hemoglobin by měl náležet zjištěným glykemiím. Rozdíl mezi laboratorně změřeným HbA1c a GMI („glucose management indicator“; eA1c, tedy vypočtený/odhadnutý glykohemoglobin podrobně viz náš fejetonek Cui prodest?), který vypočítáme z glykemií a laboratorně změřeného glykovaného hemoglobinu, je pak jakousi zprávou o tom, jak se u daného pacienta otiskne glukóza do bílkovin. To je další z parametrů nově postulovaných: HGI, index glykace hemoglobinu (hemoglobin glycation index).3–5

 

Můžeme tedy napsat: HGI = HbA1c - GMI?

 

Velmi zjednodušeně, kdyby byla glykace velmi intenzivní a odbourávání bílkovin pomalejší, pak bude HGI větší/pozitivní (tatáž glykemie zapříčiní vznik většího podílu glykovaných proteinů a tedy HbA1c) a naopak. Záporná hodnota znamená, že osoba ve skutečnosti glykuje méně bílkovin k dané glykemii, než bychom očekávali. Považujme ji tedy za perspektivní.

 

Jak jistě chápete, otázka: „Jak rychle glykuješ?“ není žertík, ale míří ke zhodnocení perspektivy dotyčné osoby. Přitom jsou jistě případy, kdy preferováni budou někdy rychlí glykátoři (bohatý stařík), jindy zase pomalí (funkční babička). Ale pokud byste chtěli zjistit, jak na tom jste vy a co vás čeká, můžete si jednoduše pomoci. Nasaďte dotyčnému FGM, vypočtěte si pak z výsledku GMI, nechte mu vyšetřit glykovaný hemoglobin (jeho vlastní) a spočítejte rozdíl mezi A1c a GMI. No, a jste doma. Budete dědit brzo, nebo až vaši potomci?

 

Poznámka

Původní verze HGI byla odvozena od vypočteného HbA1c z glykemie nalačno. Což jistě znamenalo, že HGI byl spíše akademickou hříčkou. Pokud ale využijeme potenciálu FGM, dostáváme se k jistě významnému údaji.

 

Literatura

  1. Vyskočil, F. Bílkoviny poškozené cukrem. Neenzymová glykosylace (glykace). (online: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2009/cislo-11/bilkoviny-poskozene-cukrem.html)
  2. Škrha, J. Glykovaný hemoglobin v klinické praxi 2000. Labor aktuell, 2021. (online: https://www.labor-aktuell.cz/glykovany-hemoglobin-v-klinicke-praxi-2020) (velmi čtivý, přehledný a současně fundovaný text o glykan- a glykohemoglobinu prof. Škrhy).
  3. Hempe, J. M., Gomez, R., McCarter, R. J. Jr., Chalew, S. A. High and low hemoglobin glycation phenotypes in type 1 diabetes: a challenge for interpretation of glycemic control. J Diabetes Complications 16, 5: 313–320, 2002.
  4. Chalew, S. A., McCarter, R. J., Thomas, J. et al. A comparison of the Glycosylation Gap and Hemoglobin Glycation Index in patients with diabetes. J Diabetes Complications 19, 4: 218–222, 2005.
  5. Soros, A. A., Chalew, S. A., McCarter, R. J. et al. Hemoglobin glycation index: a robust measure of hemoglobin A1c bias in pediatric type 1 diabetes patients. Pediatr Diabetes 11, 7: 455–461, 2010.
  6. Hempe, J. M., Hsia, D. S. Variation in the hemoglobin glycation index. J Diabetes Complications 36, 7: 108223, 2022.

 

 

Hudba s tématem sacharidy/cukry

 

Глюк'оZа – Руки-бёдра (MOOD VIDEO).

anebo

Glukoza Nostra – Schweine (subtitled)

či

CUKR – Nádhera(originál video) – z alba Cukrááárna

a nakonec

SUGAR – Helpless