V rámci studie 806 pacientů podstoupilo intenzivní dvanáctitýdenní intervenci životního stylu. V rámci ní byla doporučena redukční dieta, zvýšení pohybové aktivity (nejméně 150 minut týdně) a četné poradenské sezení behaviorální terapie. Cílem bylo snížit tělesnou hmotnost nejméně o 5 % vstupní. Toho dosáhlo 579 pacientů, kteří byli následně zařazeni do 72týdenní randomizované studie, ve které užívali tirzepatid (v dávce 10 nebo 15 mg týdně) nebo placebo.
Jednalo se o nediabetické pacienty s obezitou (BMI 30 kg/m2 a více) nebo nadváhou (BMI nad 27 kg/m2) a současně přítomnými komorbiditami spojenými s hmotností. Celkem bylo 287 pacientů přiřazeno k užívání tirzepatidu (v maximálně tolerované dávce 10 nebo 15 mg týdně) a 292 pacientů k užívání placeba. 87,8 % pacientů, resp. 77,7 % pacientů dokončilo tuto fázi studie (tirzepatid, resp. placebo).
Průměrný věk pacientů v druhé fázi studie činil 45,6 let, jednalo se většinou o bělochy (86 %) a mírně převažovaly ženy (62,9 %). Průměrná doba trvání obezity byla 15,1 roku a 66,1 % pacientů mělo v anamnéze nejméně jednu komplikaci spojenou s obezitou. Z pacientů léčených tirzepatidem užívalo 86,4 % dávku 15 mg týdně.
Společným primárním endpointem studie byla jednak procentní změna tělesné hmotnosti za 72 týdnů studie, a jednak podíl pacientů, kteří za 72 týdnů studie dosáhnou poklesu tělesné hmotnosti nejméně o 5 %. Podobně jako v dalších studiích řady SURMOUNT byla stanovena i řada sekundárních cílů jako podíl pacientů, kteří dosáhnou poklesu hmotnosti o nejméně 10 %, resp. 15 %, resp. 20 % původní, podíl pacientů, kteří udrželi hmotnost sníženou intervencí životního stylu v první části studie, a řada kardiometabolických a funkčních parametrů.