„Tuk jako tuk“
Tuky mají hradit 30 % (horní hranice příjmu tuků je < 35 % z celkové energie) celkového energetického příjmu, čemuž při příjmu 7 700 kJ odpovídá 60 g tuku. Vedle absolutního množství tuků je důležité hledět na zastoupení mastných kyselin. V praxi je stěžejní omezení příjmu nasycených a transmastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu a přispívají ke kardiovaskulárním onemocněním. U transmastných kyselin je zvažován i nepříznivý vliv na rozvoj diabetu.
Nasycené mastné kyseliny (hlavním zástupcem je kyselina palmitová, staerová a myristová): < 7 % z celkového příjmu energie, v ideálním případě co nejnižší příjem. Zdroje: máslo, sádlo, kokosový, palmový tuk, palmojádrový tuk a potraviny obsahující uvedené tuky (tučné maso, mléčné výrobky, oplatky, sušenky, zmrzliny).
Problematické je, že řada potravin určených pro diabetiky (např. oplatky nebo sušenky) jsou sice označeny „dia“, ale obsahují nevhodné tuky s převahou nasycených mastných kyselin. Šťastné není ani použití fruktózy namísto sacharózy. Fruktóza sice neklade takové nároky na vylučování inzulínu, nicméně v nadbytku vede k vzestupu triacylglycerolů a přispívá k rozvoji metabolického syndromu.
Jak snížit příjem nasycených mastných kyselin?
- Nahradit tučné maso masem libovým, rybami, drůbežím a králičím masem, omezit konzumaci tvrdých salámů, paštik, uzeniny nahradit libovou šunkou.
- Smetanové mléčné výrobky a plnotučné mléko nahradit mlékem polotučným, vybírat si mléčné výrobky do 3 % tuku, upřednostňovat čerstvé sýry a tvrdé sýry s nižším podílem tuku.
- Vyhýbat se fast foodu, polotovarům a smaženým pokrmům.
- Tučné cukrovinky s obsahem palmojádrového, kokosového a palmového oleje nahradit neplněnými celozrnnými sušenkami, müsli tyčinkami a ořechovými tyčinkami bez polev.
- Máslo a sádlo nahradit rostlinnými oleji, celkově šetřit s tukem při tepelné úpravě.
Mononenasycené mastné kyseliny (hlavním zástupcem je kyselina olejová): převažující podíl v celkovém příjmu tuků. Zdroje: řepkový, olivový olej, avokádo. Tuky s převahou mononenasycených mastných kyselin se hodí i na tepelnou úpravu pokrmů, jsou totiž relativně tepelně stabilní.
Polynenasycené mastné kyseliny: přibližně 10 % z celkového příjmu energie. Dělí se na mastné kyseliny řady n-3 (kyselina alfa-linolenová, kyselina eikosapentaenová – EPA, kyselina dokosahexaenová – DHA) a řady n-6 (kyselina linolová, kyselina gama-linolenová). Tyto mastné kyseliny patří mezi esenciální (nepostradatelné), protože tělo člověka je neumí vytvořit. Zdroje: ryby, ořechy, především vlašské, semena, především lněná, chia semínka, kapusta, zeleně zbarvená zelenina. Příznivý vliv na hladinu cholesterolu mají především n-3 mastné kyseliny, jejich nejbohatším zdrojem jsou mořské ryby, které by měly být konzumovány alespoň 2x týdně. Příjem n-3 mastných kyselin (EPA/DHA) ve formě suplement se však jeví jako neúčinný.