Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Co by nám mohla říci nepřímá kalorimetrie v diabetologické ambulanci?

Fejeton Milana Kvapila


 

Neznalí si řeknou: nic. Znalí si řeknou: popřemýšlejme. A protože předpokládám, že tento text budou číst pouze znalí, tak se pokusím nejprve přiblížit, co nám vlastně kalorimetrie říká, a pak, jak bychom ji mohli využít v diabetologické ambulanci.

Netypicky začnu od konce. Když si koupíte kalorimetr (metabolický monitor), zdůvodníte jeho potřebu pro kvalitnější vedení léčby diabetiků s nadváhou či obezitou a nasmlouváte kód u ZP (11220; bodová hodnota včetně režie 2 074), tak můžete rozšířit své služby pacientům v nebývalé míře.

A co že nám to řekne, to vyšetření metabolickým monitorem? Metoda se nazývá nepřímá kalorimetrie (také někdy najdete pod názvem indirektní energometrie/kalorimetrie). Princip je jednoduchý. Měří spotřebu kyslíku a produkci oxidu uhličitého za časovou jednotku. Běžně se provádí v klidu, takže vám nabídne základní výstup – kolik potřebuje organizmus vyšetřovaného k udržení života v klidu (BMR). Krom toho nabídne tzv. respirační kvocient. Ten nám poví, jestli organizmus „jede“ jenom na tuky (RQ 0,7), nebo na sacharidy (RQ 1), či je tak trochu převyživen (RQ nad 1,0, vzácné, týká se většinou nepřiměřené parenterální výživy, hodnota svědčí pro lipogenezi a následnou steatózou).

A jenom s těmito dvěma parametry můžete kouzlit do alelujááááá.

Tvrdí pacient, že žije jenom ze vzduchu? A ještě tomu věří? Změříte BMR, přidáte 20 procent na minimální pohyb a je jasno. Myslí si klient, že hladoví? Změříte BMR, nepřítomnost adaptativního poklesu proti očekávané hodnotě je důkazem, že si to jenom myslí. Přesvědčuje vás váš nemocný, že na předepsané dietě se nedá přežít? Ukážete mu jeho výsledek BMR a doložíte, že nepotřebuje příjem energie zvící 4500 kcal, pokud fakt nesportuje, není uhlokopem či se fyzicky nezatěžuje jinak. Říká pacient, že má poruchu metabolizmu, že tloustne i ze vzduchu? Opět pomůže BMR. Potřebujete navrhnout dietu individuálně s ohledem na potřebu energie? Změřte BMR, zapůjčte krokoměr a můžete navrhnout dietu „na tělo“. Přestal nemocný ubývat na hmotnosti, přestože zprvu úpravou životosprávy vše fungovalo? Zjistěte si jeho aktuální potřebu BMR, neboť v určitém bodu se protíná křivka nastaveného příjmu energie s jeho sníženou potřebou v důsledku redukce hmotnosti. Máte podezření, že se přes vaše zanícené edukace pacient přejídá? RQ nad 1 potvrdí lipogenezi, tedy přebytek příjmu energie nad potřebou.

A to jsem jenom u základních možností využití. Pokud vložíte odpady dusíku (dá se stanovit výpočtem podle koncentrace urey ve vzorku moči za časovou jednotku), dostáváte se na vysoký level posouzení metabolizmu. Můžete hodnotit katabolismus/anabolizmus. Což je kriticky důležité pro posouzení efektivity a bezpečnosti léčby kupříkladu inkretiny. Čas od času totiž u pacientů může tato kvalitní léčba vést z důvodu ztráty chuti k jídlu (a kvůli tomu pak někdy i k životu) k těžkému katabolickému stavu s rozvojem sarkopenie, vzniku frailty syndromu, který se překlopí přes syndrom imobilizace do terminální geriatrické deteriorace končící fatálně.

Popravdě, trochu problémem je skutečnost, že argumenty pacientů jsou vyfutrovány emocemi, a vaše jsou racionální. Jak víme, emoce nakonec většinou zvítězí. Pokud ale přijmete data z metabolického monitoru jako základ pro emoční tsunami, jistě pomůžete nakonec všem. Pacient odejde spokojen, přestože se bude chovat podle vašich představ. Vy budete spokojeni, protože vás konečně někdo poslouchá. ZP budou spokojeny, protože utratí méně za terapii. Akorát stát, ten chudáček, se bude vztekat, protože přijde o daně z potravin a léků.

 

            Tak co. Pořídíte si?