Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Aktuality

Diabetes u endokrinopatií a endokrinopatie u diabetu

Ludmila Brunerová, Jana Urbanová, Jan Brož


 


Historické souvislosti vyčlenily diabetologii v naší zemi (a v několika málo dalších) v samostatný obor, nicméně diabetes mellitus je vlastně jen jednou z endokrinopatií, stejně jako diabetologie je součástí endokrinologie a potažmo vnitřního lékařství. Znalí a zkušení lékaři chápou širší souvislosti svého oboru. A právě o ně jde v anotované knize.

 

Současný výskyt diabetu a dalších endokrinopatií může být podmíněn nejen interakcemi na úrovni glukotropní aktivity hormonů, ale také často společnými patofyziologickými mechanismy jejich vzniku, např. autoimunitou. Přítomnost a terapie jednotlivých endokrinopatií není bez vlivu na další endokrinopatie, protože jde o jedinou provázanou soustavu neuroendokrinního řízení organismu. Má tedy zásadní význam poznat vztahy mezi těmito stavy.

 

Nová monografie se věnuje poruchám hypofýzy, příštítných tělísek, nadledvin a gonád ve vztahu k diabetes mellitus. Kromě patofyziologie a vzájemných vztahů k diabetu nechybí v kapitolách nikdy doporučení pro praxi. Samostatné kapitoly jsou vyčleněny pro neuroendokrinní nádory u diabetiků a také pro problematiku osteoporózy u diabetu.

 

Kniha vychází v praktické brožované podobě a vedle kvalitní autorské přípravy nabízí i profesionální nakladatelské zpracování. Ocení ji jak specialisté (internisté, diabetologové, endokrinologové), tak i (vzhledem k obrovskému množství dispenzarizovaných diabetiků) praktičtí lékaři a studenti medicíny.

 

Grada Publishing, 2023, A5, 248 stran, ISBN 978-80-271-3700-8, doporučená cena 399 Kč

(v e-shopu vydavatele www.grada.cz k dispozici se slevou i v elektronické podobě)

 

www.grada.cz

2024_2rec_diabetes_endokrino_obr1.png