Pacienti s diabetes mellitus 2. typu dnes tvoří celosvětově přibližně desetinu populace a incidence diabetu stále stoupá. V Evropě se v roce 2017 počet diabetiků 2. typu blížil 60 milionům a v ČR dle posledních dostupných údajů z roku 2015 bylo evidováno více než 927 tisíc pacientů s diabetem. Ve stejném roce byl v ČR diabetes mellitus diagnostikován u téměř 80 tisíc pacientů a 29 tisíc jich na toto onemocnění zemřelo. Je známým faktem, že pacienti s diabetem jsou ohroženi rozvojem mikrovaskulárních a makrovaskulárních komplikací, přičemž makrovaskulární komplikace jsou hlavní příčinou jejich předčasných úmrtí. Diabetes je mimo jiné zodpovědný za akceleraci aterosklerózy a významně tak zvyšuje kardiovaskulární (KV) riziko pacientů s diabetem. I přesto, že se za poslední dvě desetiletí podařilo incidenci makrovaskulárních komplikací diabetu snížit (zejména díky širokému využívání antihypertenziv a statinů), je stále incidence KV komplikací u diabetiků vysoká a nutí nás hledat další možnosti, které mohou pacientům s diabetem prodlužovat nejen absolutní délku života, ale především délku života v přijatelné kvalitě.
V posledních několika letech k ovlivnění prognózy přispívají i moderní antidiabetika ze třídy GLP-1 analog a SGLT2 inhibitorů, která ve velkých klinických studiích u pacientů s diabetem 2. typu prokázala kardiovaskulární benefit. Recentní doporučení mezinárodních odborných společnost kardiologických i diabetologických již reflektují tyto nové poznatky a apelují na časné použití protektivních antidiabetik u pacientů s diabetem 2. typu. Společná doporučení Americké diabetické asociace (ADA) a Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) jednoznačně upřednostňují v léčbě diabetu 2. typu GLP-1 analoga a SGLT2 inhibitory ihned po metforminu. Tato doporučení uvádějí, že pro pacienty, u kterých dominuje srdeční selhání nebo diabetické onemocnění ledvin, jsou lékem volby glifloziny s prokázaným efektem na tyto komorbidity. U pacientů s diabetem 2. typu s dominujícími aterosklerotickými komplikacemi jsou naopak lékem volby GLP-1 analoga s prokázaným KV benefitem. Jedním z kardiovaskulárně protektivních antidiabetik je i GLP-1 analog dulaglutid. I když je často hodnocen pouze jako „jeden z několika“ protektivně působících antidiabetických léků u diabetiků s manifestním kardiovaskulárním onemocněním, výsledky studie REWIND ukazují, že je jeho potenciál v prevenci KVO podstatně větší.
Studie REWIND byla rozsáhlou kardiovaskulární studií, jejímž cílem nebylo prokázat „pouze“ KV bezpečnost, ale vytyčila si ambiciózní cíl prokázat KV benefit (od počátku navržena jako superioritní studie). To není však jediná podstatná odlišnost od ostatních KV studií s novými antidiabetiky. Do studie REWIND bylo zařazeno celkem 9 901 pacientů, z nichž většina (69 %) měla jen KV rizikové faktory a pouze menší podíl pacientů (31 %) měl již manifestní KV onemocnění