Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU

×

Chci dostávat novinky

Poruchy štítné žlázy u dětí

Diagnostika a léčba poruch štítné žlázy u dětí

Otázky, odpovědi a příběhy dětí

MUDr. Helena Vávrová


 

Štítná žláza ovlivňuje vývoj dítěte jak prenatálně, tak postnatálně. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné po celý život. U dětí mají nezastupitelnou úlohu v mentálním vývoji a růstu. Včasná diagnostika poruchy umožní dítěti zcela přiměřený růst a vývoj. Opožděná diagnostika pak může způsobit nevratné postižení a dítě tak nikdy nenaplní svůj intelektuální a růstový potenciál. Úloha praktického dětského lékaře je v tomto ohledu nenahraditelná. Zná dítě, zná jeho rodinu. Především jim je určena nejnovější kniha známé moravské autorky, endokrinoložky oceněné cenou doc. Kopeckého za celoživotní přínos dětské endokrinologii. Nicméně vzhledem k vysoce odbornému charakteru a aktuálnosti zpracování problematiky bude jistě užitečná i endokrinologům, internistům, diabetologům i dalším specialistům, kteří mají v péči dětské pacienty.

Monografie se v deseti kapitolách věnuje fyziologii činnosti štítné žlázy, hypotyreóze, hypertyreóze, autoimunitním i neuatoimunitním zánětům štítné žlázy, strumě i nádorům. Každá kapitola mapuje patofyziologii, diagnostiku i terapii. Celá kniha je proložena kazuistikami dětských pacientů a řadou modelových otázek a odpovědí k dané problematice.

 

A5, 150 stran, ISBN 978-80-87969-62-5, cena 390 Kč

(v e-shopu vydavatele na www.geum.org dostupné bez placení poštovného a balného)

 

 

vstoupit do e-shopu

vavrova-obalka-nahled-001.jpg

Rozhovor s autorkou knihy


Laureátka ceny doc. Kopeckého za celoživotní přínos dětské endokrinologii MUDr. Helena Vávrová vydává další odbornou knihu určenou praktickým dětským lékařům. Tentokrát připravila pro pediatry monografii věnovanou diagnostice a léčbě poruch štítné žlázy u dětí. Uzavírá tak cyklus několika knih věnovaných problematice endokrinních poruch u dětí. Dovolili jsme si při této příležitosti oslovit ji v krátkém rozhovoru.

 

Paní doktorko, blahopřeji k novému autorskému počinu a děkuji, že naše nakladatelství mohlo být vydavatelem publikace. Tato kniha ale není úplně tradiční ,,suchou” monografií s výčtem symptomů a jejich terapie. Je živější a bohatší o řadu prvků, které nejsou zcela běžné. Můžete nám přiblížit, v čem je kniha jiná?

 

Růst a vývoj je základním ukazatelem zdraví našich dětí. Poruchy funkce štítné žlázy zůstávají nadále nejčastější endokrinním onemocněním u dětí a mladistvých, a to i přes řadu preventivních opatření jako jsou jodidace kuchyňské soli nebo zavedení povinného screeningu kongenitální hypotyreózy. Kretenismus vyplývající z endemické hypotyreózy sice již nevídáme, zato se stále častěji objevují hypotyreózy vyplývající z lymfocytární infiltrace štítné žlázy při autoimunitním postižení. Jodidace soli zásadně potlačila výskyt strum, zvyšuje se však incidence tyreotoxikózy u dětí, objevují se sdružená autoimunitní onemocnění. Molekulární genetická analýza umožňuje včasné odhalení řady tyreopatií. Zlepšuje se operační technika a diagnostika, stále lépe jsme schopni řešit složité poruchy funkce štítné žlázy. Přesto zásadní a zcela nenahraditelný zůstává pohled praktického dětského lékaře, který zná dobře rodinu i její anamnézu, zná dítě a pravidelně hodnotí jeho tělesný růst a vývoj. Léta jsem pracovala jako praktický dětský lékař a dobře si pamatuji řadu příběhů dětí z ordinace, např. i takových, kdy pozdní diagnóza kongenitální hypotyreózy v době, kdy se neprováděl novorozenecký screening, významně snížila společenské uplatnění dítěte. Proto jsem tuto knihu koncipovala ne jako „suchou“ monografii, ale oživila jsem ji jednak řadou otázek a odpovědí a skutečnými příběhy dětí. Na řadu otázek „proč tomu tak je?“, je zapotřebí hledat a nalézat správnou odpověď. A o to jsem se právě ve své knize snažila.

foto_vavrova_kviz.png

Jak dlouho jste na knize pracovala a co pro Vás bylo nejtěžší a co naopak největším potěšením při práci?

 

Na knize jsem pracovala několik měsíců, každý den, pokud jsem nepracovala či neřešila problémy spojené s ambulancí. Práce mě velmi těšila, ale bylo třeba nastudovat řadu zahraničních prací (čtu v angličtině i ve francouzštině), což je v mém věku dobré i k udržování duševní pohody. Nejtěžší pro mě bylo vypořádat se s genetickými syndromy. Naprostá většina endokrinopatií má genetické pozadí, neustále se objevují nové kandidátní geny a s nimi i nová klinická symptomatika, což je důležité pro včasnou diagnózu u dětí, a to je právě úkol pro praktické dětské lékaře.

 

Vaše zkušenosti zahrnují mnohaletou praxi specialisty v dětské endokrinologii a diabetologii, každodenní péči o malé pacienty ve vaší ambulanci a nemocnici. Napsala jste řadu odborných knih, které získaly vynikající odborné hodnocení. Co je pro autora, který není z velkého klinického pracoviště v Praze výhodou a naopak nevýhodou při psaní odborné monografie?

 

Jsem z Valašska a na Valašsku „...jsou lidé volatí“, jak napsal František Palacký. Ale jsou zde také lidé stateční, pracovití a hlavně slušní. Proto bych Valašsko nevyměnila za žádné klinické pracoviště, byť bych asi měla snazší cestu k novým informacím a zahraničním kongresům. Ale nelituji, chci žít tady.

 

Je něco, co byste chtěla vzkázat svým kolegům a čtenářům této nové knihy?

 

Svým kolegům a čtenářům bych vzkázala, aby si ve své každodenní praxi kladli otázky spojené se zdravým vývojem dítěte a pokud by na ně nenalezli odpověď, předali dítě do endokrinologické ambulance.

 

za rozhovor poděkoval

Mgr. Karel Vízner


Křest knihy Diagnostika a léčba poruch štítné žlázy u dětí


 

V pátek 20. ledna 2023 na setkání 23. Dnů dětské endokrinologie se konal křest nejnovější knihy MUDr. Heleny Vávrové s názvem Diagnostika a léčba poruch štítné žlázy u dětí. Otázky, odpovědi a příběhy dětí.

Úvodní slovo pronesla MUDr. Helena Vávrová, která ve svém příspěvku přiblížila, co všechno kniha předkládá a zároveň zdůraznila důležitost jejího poselství pro všechny praktické dětské lékaře i lékaře zabývající se dětskou endokrinologií. Na závěr svého příspěvku vyjádřila poděkování prof. MUDr. Janu Leblovi, CSc., který se ujal recenze a stal se i kmotrem knihy a také zástupci Nakladatelství GEUM, Mgr. Karlu Víznerovi. Při proslovu šéfredaktor poděkoval doktorce Vávrové a profesoru Leblovi za možnost spolupráce. Bublinky šampaňského zašeptaly a tím byl křest úspěšně završen.

V sále bylo přítomno přes 130 odborníků v oblasti pediatrie a dětské endokrinologie.

Knižní novinku i ostatní publikace doktorky Vávrové si účastníci mohli zakoupit na místě.  A pro Vás jsou dostupné v našem e-shopu.

 

p1010040-upraveno.png

Ukázka z úvodní kapitoly


 


1-001.jpg
2-001.jpg
3-001.jpg
4-001.jpg

V Nakladatelství GEUM autorce již vyšlo


vavrova_dite_s_endokrinopat_ob.jpg
obalka_vavrova_100.jpeg
vavrova_dite_dm_100.jpeg
snimek-obrazovky-2021-10-12-151316.jpg